Czym jest współuzależnienie i jak z nim walczyć?

Czym jest współuzależnienie i jak z nim walczyć?Współuzależnienie to zaburzenie często rodzące się ze szlachetnej postawy, jaką jest chęć pomocy innym. Niestety, zagrożenie, którego często nie jesteśmy świadomi, pochodzi z niewinnych działań i głębokiej empatii. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem psychologicznym? Czym się ono charakteryzuje?

Czym jest współuzależnienie?

Współuzależnienie to zjawisko psychologiczne, które najczęściej dotyka bliskich osób uzależnionego. Charakteryzuje się pragnieniem utrzymania pełnej kontroli nad życiem drugiej osoby w celu jej wsparcia. Obsesyjna pomoc i nadmierne zaangażowanie prowadzą do tego, że osoby współuzależnione są gotowe regularnie ponosić konsekwencje czynów osoby uzależnionej. Niestety, takie działania są bardzo destrukcyjne i negatywnie wpływają zarówno na zdrowie psychiczne, jak i ogólne samopoczucie. W związku z tym, w przypadku zauważenia tego zaburzenia, konieczna jest natychmiastowa pomoc psychologiczna.

Świadomość i szukanie wsparcia

Naprawdę istotnym krokiem w walce z omawianym zaburzeniem jest uświadomienie sobie, że współuzależnienie to realny problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Edukacja w tym zakresie oraz pełna świadomość istnienia zaburzenia są niezwykle ważne dla poprawy zdrowia psychicznego. Lepsze samopoczucie wymaga również wsparcia od bliskich nam przyjaciół oraz rodziny. Równie istotne jest specjalistyczne wsparcie, które można uzyskać m.in. w grupach samopomocowych, gdzie rozmowa z osobami borykającymi się z tym samym problemem może przynieść nam wiele korzyści. Kluczową rolę w poprawie stanu psychicznego odgrywa także odpowiednia pomoc psychologiczna. Psycholog w Poznaniu stworzy warunki sprzyjające odzyskaniu kontroli nad własnym życiem i umożliwi zerwanie ze współuzależnieniem.

Wyznaczanie jasnych granic i odzyskanie kontroli

Skuteczna pomoc psychologiczna to tylko jeden z elementów, na których powinniśmy polegać. Aby poprawić zdrowie psychiczne i całkowicie zerwać ze współuzależnieniem, niezbędna jest także osobista determinacja oraz silna wola poprawy swojego stanu. Kluczowe jest znalezienie w sobie siły do wyznaczenia jasnych granic w relacji z osobą uzależnioną. Przede wszystkim należy unikać wszelkich manipulacji oraz innych bezpośrednio szkodzących nam zachowań. Jasno wytyczone granice umożliwią nam skoncentrowanie się na zdrowiu psychicznym oraz innych indywidualnych potrzebach. Skupienie się na własnym rozwoju, pasjach oraz relacjach z innymi ludźmi pozwoli nam odzyskać pełną kontrolę nad życiem. Dzięki temu ponownie zaczniemy czerpać radość z codziennych doświadczeń, niezależnie od problemów osoby uzależnionej.

Współuzależnienie to zaburzenie, z którego niestety mało osób zdaje sobie sprawę. Zagrożenie wynikające z chęci pomocy innym może całkowicie przytłoczyć naszą rzeczywistość, wciągając nas w problemy osoby uzależnionej. Warto pamiętać, że w przypadku zmagania się z takim problemem kluczowe są odpowiednia pomoc psychologiczna oraz wsparcie od bliskich.

Share