Jak radzić sobie z agresją wobec partnera?

agresja wobec partnera

Kiedy w relacji między partnerami pojawiają się niewyjaśnione urazy, gniew czy inne silne, negatywne uczucie może w efekcie pojawić się również agresja. Zamiast od razu skreślać związek, warto dowiedzieć się jak radzić sobie z agresją. Proces wymaga zaangażowania obu stron konfliktu i chęci do rozwiązania problemów. Czasem może być także potrzebna pomoc specjalisty.

Formy agresji

Psychologia w swojej teorii wyróżnia trzy typy agresji. Pierwszą z nich określa jako implozywną, zachowania wchodzące w jej skład charakteryzują się negatywnymi emocjami skierowanymi w stronę osoby agresywnej np. wyrzuty sumienia, gniew wobec siebie, użalanie się nad sobą, nienawiść w stosunku do siebie. Te formy występują zwykle po szkodzie wyrządzonej drugiej osobie. Drugą formą jest agresja eksplozywna, dotyczy zachowań o wyraźnym wybuchu negatywnych emocji, takich jak: “gotowanie się” ze złości, krzyczenie ze złości oraz wybuchy agresji, takie jak napady gniewu, ataki szału. Wszystkie wymienione przypadki można porównać do nagłego wybuchu, który zwykle następuje szybko i gwałtownie. Trzecim typem jest agresja ukryta, jak mówi wielu terapeutów najgorsza ze wszystkich możliwych form. Polega ona na niewyrażonych wprost docinek, wywierania nacisku za pomocą lamentowania, szantażu, wyśmiewanie, obrażanie, sarkazm, przebiegłość i kpiny. Niebezpieczeństwo związane z takimi zachowaniami wiąże się z bardzo trudnym, ewentualnym odbudowaniem zaufania między ludźmi, a często staje się wręcz niemożliwe.

Skąd bierze się problem?

Niezależnie od formy, jaką przybiera agresja, należy zastanowić się skąd się bierze? Najczęściej nie zdajesz sobie sprawy, jak wielką moc mają z pozoru nieistotne zachowania. Dawna kłótnia, nierozstrzygnięty spór, pochopnie podjęta decyzja czy brak zaufania, może silnie rzutować na przyszłe relacje w związku. Takie zahamowane emocje nawarstwiają się, tworząc tykającą bombę energii. Negatywne emocje często kumulują się w konkretnych partiach ciała: wątrobie, żołądku, krzyżu czy szczęce, przez co gdy jesteś zdenerwowany odczuwasz dolegliwości, nie możesz jeść lub dopadają Cię tiki nerwowe. Kiedy ,,przelewa się czara goryczy” cała fala złości i gniewu wylewa się na partnera. Po fakcie osoba agresywna zastanawia się jak mogło do tego dojść, przecież naprawdę wcale tak nie myśli. Niestety, gdy już pojawi się wybuch, trudno nad nim zapanować. Twój mózg zostaje opanowany i nie myśli racjonalnie, stąd biorą się zachowania implozywne.

Jak radzić sobie z agresją?

Jak mawia klasyk ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego chcąc ustrzec się przed takimi wybuchami negatywnych emocji starajcie się z partnerem lub partnerką na bieżąco wyjaśniać dawne spory i nieporozumienia. W ten sposób rozłożyć negatywne emocje na mniej szkodliwe zachowania np. silną gestykulację podczas rozmowy i dzięki temu unikniecie wybuchów gniewu w przyszłości. Jeżeli jednak zdarzy się, że spotkasz się z przejawem agresji, możesz wypróbować metodę trzech szybkich kroków. Po pierwsze: policz do 100 lub prześpij się z problemem, w ten sposób unikniesz zapanowania emocji nad Twoją głową. Drugim krokiem jest wyładowanie złości np. podczas uprawiania sportu, dzięki temu oczyścisz się i będziesz mógł spokojnie pomyśleć. Wraz z potem najlepiej wylewa się niechciane uczucia. Po trzecie wreszcie: podejdź do problemu racjonalnie, usiądź, zmęczony po treningu i pomyśl co się właściwie wydarzyło i czy naprawdę jest to tak bolesne? A może trochę przesadzam? Spróbuj wczuć się w sytuację drugiej osoby, postaw się na jej miejscu, wówczas znacząco poszerzysz perspektywę.

Radzenie sobie z negatywnymi emocjami nie jest proste, wymaga ogromnej siły woli i opanowania. Pamiętaj, że łatwo wybuchnąć, ale potem trudniej posprzątać ten bałagan. Dlatego staraj się unikać sytuacji wywołanych agresją, jeśli jednak sprawy zaszły za daleko i nie wiesz jak sobie poradzić – koniecznie zgłoś się do specjalisty w tej dziedzinie.

Share