Utrata ukochanej osoby, to jedno z bardziej stresujących i smutnych wydarzeń w życiu. Istotne jest, aby być przy bliskiej osobie, kiedy przechodzi żałobę, tak aby nie czuła się osamotniona. Czasem ciężko jest być obok w takich momentach, ponieważ obawiamy się, że słowa, które wypowiadamy mogą bardziej zaszkodzić. Jak i czy pocieszać osobę po stracie bliskiej osoby? Jak pokazać, że jesteśmy obok?
Rozmowa o utracie bliskiej osoby
Bardzo istotne jest, aby nie unikać tematu utraty bliskiej osoby. Nie można pokazywać, że jest to temat zakazany, z którym druga osoba musi zmierzać się sama. Warto jest sprawdzić czy chce ona o tym rozmawiać i w jakim obecnie stanie się znajduje. Nie możemy mieć pretensji, gdy nasz bliski zacznie być bardzo emocjonalny podczas rozmowy, natomiast możemy wyciągnąć z tego wniosek, iż jest ona jeszcze na etapie nie pogodzenia się ze stratą ukochanej osoby. W takiej sytuacji trzeba pokazywać, że jest się obok oraz jeżeli odczuwa taką potrzebę, może nam opowiedzieć o wszystkich obawach i odczuciach, które jej towarzyszą.
Wsparcie w codziennych czynnościach
Elisabeth Kubler-Ross – amerykańska lekarka, autorka książki “Rozmowy o śmierci i umieraniu”, wymieniła 5 etapów przeżywania żałoby. Pierwszym z nich jest zaprzeczenie i szok. W tym okresie osoba będąca w żałobie bardzo często zachowuje się jak automat. Wszystko ze względu na niedowierzanie i uczucie, że aktualne życie to tylko zły sen. Istotne w tym momencie jest, aby być blisko tej osoby, a także wspierać ją w codziennych czynnościach, które mogą wydawać się dla niej błahe i niepotrzebne. Składa się na to pomoc w przejściu przez formalności związane z pogrzebem, zrobienie zakupów, ugotowanie obiadu, wyrzucenie zalegających śmieci czy nawet zabranie na ten ciężki okres do siebie. Najważniejszy jest jednak brak oceniania. Na tym etapie osoba, która straciła kogoś niezwykle ważnego, może nie okazywać żadnych emocji. Nie wolno za to krytykować i wypowiadać słów, które mogłyby szydzić z reakcji na śmierć.
Akceptacja i zrozumienie
Drugim etapem żałoby jest dezorganizacja zachowania i duża emocjonalność. Tutaj także istotne jest, aby być blisko osoby, która straciła kogoś ważnego, gdyż może obwiniać się za obecną sytuację. Wszystkie jej myśli kierują się w stronę osoby zmarłej. Ważne jest, by słuchać wszelkich opowieści. Bliska nam osoba potrzebuje zostać wysłuchaną, a nie pocieszaną. Warto także pamiętać, aby nie opowiadać w takich momentach o własnych doświadczeniach utraty kogoś bliskiego w przeszłości. W tym momencie najważniejsza jest osoba w żałobie oraz jej uczucia. Nie można także pośpieszać i porównywać długości trwania żałoby do swoich przeżyć. Każdy przeżywa takie wydarzenia na swój sposób – nie ma jednakowej recepty na szybkie pogodzenie się ze śmiercią. Na trzecim etapie żałoby, która określana jest jako “bunt”, trzeba charakteryzować się dużą empatią i zrozumieniem, gdyż będąc blisko osoby w żałobie, można doświadczyć nieprzyjemnych komentarzy na własny temat oraz stwierdzeń, że nikt nie rozumie przez co ona w tym momencie przechodzi. Po złości niestety przychodzi miejsce na ogromny smutek oraz zwiększa się ryzyko popadnięcia w depresję. Istotne jest obserwowanie zachowań osoby w żałobie, jak i szybka reakcja. Bardzo prawdopodobne, że potrzebne będzie wsparcie doświadczonego psychologa. Warto zachęcać bliską osobę do spotkania z nim oraz rozpoczęcia terapii, która może ją przybliżyć do ostatniego etapu żałoby – akceptacji tego, co się wydarzyło.
Utrata ukochanej osoby przez kogoś, kto jest dla nas bliski, może wydawać się niezwykle ciężkim etapem do przejścia. Istotne jednak jest postawienie osoby w żałobie na pierwszym miejscu, wspieranie jej w codziennych czynnościach i dopilnowaniu, aby zajmowała sobie głowę również przyjemnymi rzeczami. Z pewnością doceni obecność drugiej osoby w tym trudnym czasie.