Postanowienia noworoczne, a faktyczne osiąganie celów

Postanowienia na Nowy RokKomu nie zdarzyło się zaplanować na nowy rok szeregu postanowień, z których w przeciągu dwóch tygodni zrezygnowaliśmy. Niestety, często nasze cele, które chcemy zacząć osiągać od stycznia to tylko słowa rzucane na przysłowiowy wiatr. Co zrobić żeby tym razem było inaczej? Przyjrzymy się dzisiaj podstawowym błędom popełnianym w procesie zmiany.

Nowy rok, nowy ja – postanowienie noworoczne

Skąd wziął się zwyczaj stawiania sobie postanowień noworocznych, skoro zmiany w naszym życiu możemy wprowadzać w praktycznie każdym momencie? Początek roku jednak jest czasem mocno symbolicznym, głęboko zakorzenionym w naszej kulturze. W związku z tym, czujemy, że zamykamy pewien rozdział i wraz z początkiem stycznia mamy czystą kartę, nieskalaną porażkami i wydaje nam się, że jest to najlepszy moment, żeby gwałtownie poprawić swoje życie, zacząć spełniać marzenia czy też wcielać po prostu drobne zmiany. Niestety jeszcze w styczniu wielu z nas zaczyna odpuszczać. Wiąże się to z wieloma kwestiami. Często nasz cel jest za bardzo wygórowany, a nawet wręcz niemożliwy (tutaj warto jest wykorzystać analizę SMART jako narzędzie, które pozwoli nam dokładnie określić co chcemy osiągnąć i czy w ogóle jesteśmy w stanie to zrobić). Przekłada się to na spadek motywacji, która aby coś zrobić jest nam konieczna. Jak zatem powinniśmy zacząć planować postanowienia noworoczne?

Postanowienia noworoczne – jak osiągnąć cel?

Zanim zaczniemy działać musimy, jak wcześniej wspomnieliśmy doprecyzować cel oraz ustalić szczegółowy plan działania. Tutaj powinny zawrzeć się konkretne daty oraz kamienie milowe, czyli punkty po których będziemy wiedzieć, że zbliżamy się do wyznaczonego przez nas momentu. Na przykład, jeśli planujemy więcej czytać warto jest określić “co znaczy więcej” i na jaką dzienną ilość stron będzie się to przekładać. Tak zwana metoda małych kroczków będzie zdecydowanie lepsza niż stawianie na wielkie rewolucje i podejście “wszystko albo nic”. Warto też porozmawiać z naszymi najbliższymi, wsparcie ważnych osób będzie bardzo potrzebne, szczególnie w momencie, gdy przyjdą chwile zwątpienia. Wszystko to przekłada się na naszą motywację do przysłowiowego wstania z kanapy: każdemu mogą zdarzyć się chwile słabości, jednak żeby osiągnąć sukces musimy wiedzieć, w jaki sposób skutecznie się z nimi uporać.

Niepowodzenia – zdarza się każdemu

Co zrobić, kiedy jednak zdarzy nam się potknięcie i nie będziemy wiedzieli, co dalej? Jest to oczywiste, że nie ma osób idealnych, które nigdy nie napotykają żadnych trudności. Konieczne jest jednak, żeby się nie poddawać i z popełnionych błędów wyciągać cenne lekcje: w końcu nie ma skuteczniejszej nauki niż ta na własnych porażkach. Warto jest zastanowić się, co stało się, że zboczyliśmy z obranej drogi oraz co zrobić by nie zrobić tego ponownie. Ważny jest też, aby się nie obwiniać: rozgrzeszyć samych siebie i po prostu dalej pracować. Naszym wrogiem będzie też prokrastynacja, czyli ciągłe odwlekanie w czasie – tutaj ważną rolę odgrywa plan, którego musimy się trzymać. Osoby mniej zdyscyplinowane ze skłonnością do ciągłego przekładania rzeczy na później powinny postawić na dokładne organizowanie całego dnia.

Wprowadzanie zmian w swoim życiu nigdy nie jest proste. Dlatego właśnie konieczne jest odpowiednie przygotowanie oraz zadaniowe nastawienie. My na nowy rok życzymy samych osiągniętych celów i aby postanowienia noworoczne to ułatwiły!

Share