Często zdarza Ci się przekładać obowiązki na później? Odwlekasz w czasie nieprzyjemne czynności? Takie działanie, wbrew pozorom, wcale nie musi być wynikiem lenistwa.
Prokrastynacja – co to takiego?
Prokrastynacja to, najprościej mówiąc, nałogowe odkładanie obowiązków na później. Często jest błędnie definiowana jako lenistwo, natomiast przyczyn prokrastynacji należy szukać gdzieś zupełnie indziej. Zwlekanie i odkładanie może wynikać bowiem z błędnego myślenia skupiającego się na problemach. Osoba, której dotyczy ten kłopot, często z góry zakłada, że zadanie do wykonania jest bardzo trudne i nieprzyjemne, a strach przed porażką potrafi ją paraliżować. Przyczyn prokrastynacji może być naprawdę wiele – począwszy od problemów z koncentracją, przez zbyt wysokie wymagania stawiane przez rodziców w dzieciństwie i lęk przed nadmierną odpowiedzialnością, a skończywszy na perfekcjonizmie.
Dlaczego warto z tym walczyć, czyli co złego jest w zwlekaniu
Wydawać by się mogło, że prokrastynacja jest tak powszechnym problemem, że walka z nią nie ma sensu. W końcu co to za różnica, czy zrobisz coś teraz, czy za godzinę? W krótszej perspektywie czasu – żadna. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy godziny zamieniają się w dni, a dni w miesiące. Osoby, których ten problem dotyczy, bardzo często mają rozbudowane cele i plany, ale realizują tylko garstkę z nich, w niektórych przypadkach nawet żadnego. Dlaczego? Właśnie dlatego, że czas, który mogłyby poświęcić na samorozwój i dążenie do swoich celów, wykorzystują na wykonywanie nic nie znaczących czynności, takich, jak na przykład wielogodzinne przeglądanie stron internetowych i aplikacji. Przekładanie obowiązków na ostatnią chwilę może mieć naprawdę opłakane skutki – zadania są przez to wykonywane niedokładnie i nie tak dobrze. To prowadzi z kolei do ciągłego stresu i częstego uczucia wyrzutów sumienia, a od taki stan może doprowadzić nawet do depresji i nerwicy.
Jak z tym walczyć?
Walkę warto rozpocząć na własną rękę, oczywiście ze wsparciem najbliższych. Wizyty u psychologa z pewnością w tym pomogą, ale zanim się na nie zdecydujesz, spróbuj popracować nad swoimi nawykami. Jakie są więc najlepsze sposoby na walkę z prokrastynacją?
- Planowanie, czyli coś, bez czego ani rusz! Regularne prowadzenie kalendarza z listą rzeczy do zrobienia na każdy dzień to jedna z pierwszych rzeczy, jaką należy zrobić. Planuj zarówno obowiązki do wykonania, jak i czas na odpoczynek. Bardzo ważne jest jednak to, aby mierzyć siły na zamiary i nie wpisywać na listę rzeczy do zrobienia zbyt wielu zadań.
- Stworzenie listy celów długoterminowych, dzięki której małymi kroczkami możesz zbliżać się do innego, większego celu. Jeśli Twoim planem jest wyprowadzka za granicę – działaj! Sukcesywnie odkładaj jakiś procent swojej wypłaty, wyrób paszport, ucz się języka.
- Wykonywanie mniej znaczących zadań od razu – jeśli masz do zrobienia coś, co zajmie Ci dosłownie 5 minut, zrób to teraz!
Prokrastynacja to coś, z czym walczy naprawdę wiele osób. Przekładanie obowiązków na później stało się domeną ludzi, którzy mają wokół siebie zbyt wiele rozpraszaczy, na przykład w postaci smartfona. Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy również Ciebie – nie odwlekaj tego i zacznij działać! Po czasie zobaczysz, jak ogromną satysfakcję daje skreślanie kolejnych zadań z listy rzeczy “do zrobienia” i jak produktywny/a możesz być!