Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą wiąże się z wieloma skrajnymi emocjami. Dla jednych jest to nadzieja na polepszenie funkcjonowania, a dla innych przykra konieczność, która opiera się na otwieraniu się przed obcą osobą. Jak więc przygotować się do takiej wizyty?
Psychoterapia – co to takiego?
Psychoterapia to jedna z metod leczenia schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości ludzkiej psychiki. To proces, który bardzo często trwa przez długi czas. Opiera się na cyklu indywidualnych, rzadziej grupowych spotkań, które mają wpłynąć na zmianę postawy oraz zwiększyć rozumienie emocji i pomóc w radzeniu sobie z nimi. Psychoterapia z reguły dotyczy długofalowych problemów, które wymagają głębszego zanurzenia się w siebie i poszukiwania przyczyn w wydarzeniach z przeszłości. Może być stosowana samodzielnie lub jako jeden z elementów leczenia, na przykład farmakologicznego. Co ważne, spotkania ze specjalistą nie są konieczne jedynie w przypadku zaburzeń psychicznych – doskonale sprawdzają się również wtedy, gdy pacjent odczuwa potrzebę poprawy jakości swojego funkcjonowania psychicznego zwiększając motywację do działania, wydobywając pewność siebie, czy też poprawiając komunikację z innymi. Wskazaniem do psychoterapii są między innymi trudne sytuacje życiowe, objawy depresji, uzależnienia, a także fobie społeczne i natręctwa.
Przebieg psychoterapii
Strach przed nieznanym jest całkowicie normalny. Nie ma więc absolutnie nic dziwnego w tym, że osoby, które mają przed sobą pierwszą wizytę u psychoterapeuty są pełne obaw. Warto wiedzieć, jak przebiega psychoterapia i czego można się spodziewać po przekroczeniu progu gabinetu. Proces leczenia zawsze rozpoczyna się od wstępnych konsultacji. Ich celem jest zapoznanie psychoterapeuty z pacjentem, jego obawami, problemami i sytuacją życiową. Jest to również czas, w którym pacjent ma możliwość sprawdzenia, czy jest w stanie nawiązać więź z lekarzem i poczuć się w jego towarzystwie na tyle komfortowo, by powierzyć mu swoje sekrety. Wywiad jest szalenie istotnym elementem terapii, który daje pogląd na to, w jaką stronę iść na spotkaniach oraz pomaga w ustaleniu wstępnej diagnozy. Na psychoterapii porusza się wiele tematów – skupia się zarówno na bliższych i dalszych relacjach, jak i źródłach problemu. Pacjent powinien mówić o wszystkim, co jest dla niego istotne.
Jak przygotować się do psychoterapii?
Zaznajomienie się z przebiegiem psychoterapii nie jest jednak jedynym sposobem na to, by się do niej przygotować. Przed pierwszym spotkaniem warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: od kiedy trwa problem? Jakie są objawy? Czy są zmienne? Co może mieć wpływ na wystąpienie takich problemów? Czego oczekuje się od terapii? Znajomość odpowiedzi na nie pozwoli zminimalizować stres związany ze strachem przed nieznanym i przyczyni się do przekazania specjaliście większej ilości cennych informacji. Przed rozpoczęciem leczenia warto poszukać odpowiedniego lekarza i czytać opinie. Należy mieć jednak na uwadze, że nawet sprawdzony lekarz może się okazać nieodpowiedni – wtedy nie warto zwlekać ze zmianą go na takiego, który faktycznie będzie dawał poczucie sojusznictwa. Pacjent powinien czuć się komfortowo, nie bać się zadawać pytań, a przede wszystkim wyrażać chęć rozpoczęcia terapii.
Rozpoczęcie psychoterapii to ogromny krok w stronę polepszenia jakości swojego życia. Należy więc zadbać o to, by spotkania ze specjalistą przynosiły skutki – jest to zdecydowanie prostsze, gdy nie ukrywa się przed nim faktów. Świadomość na temat tego, jak przebiegają takie wizyty oraz jak się do nich przygotować jest bardzo istotna i przyczynia się do “przełamania lodów” pomiędzy pacjentem a terapeutą.