Każdemu człowiekowi zdarza się czasem narzekać ze względu na niepowodzenia życiowe i przytrafiające się kłopoty. Jest to normalna reakcja, ponieważ wypowiedzenie pewnych rzeczy na głos może przynieść ulgę. Jeśli jednak zdarza się to cały czas, a narzekanie staje się nawykiem, to bardzo łatwo wpaść w błędne koło i stracić radość z życia. To z kolei sprawia, że osoba przestaje widzieć otaczające ją szanse, a dostrzega jedynie złe strony każdej sytuacji. Nie pozwól, by ogarnął Cię pesymizm, poznaj sposoby na narzekanie.
Weź odpowiedzialność za swoje życie
Nieustanne narzekanie prowadzi do poczucia niemocy. Warto więc uświadomić sobie, że masz wpływ na wiele aspektów swojego życia. Wypisz na kartce powody swojej frustracji, przyjrzyj się im uważnie, a następnie podziel na możliwie i niemożliwe do zmiany. Na pierwsze z nich postaraj się znaleźć możliwe rozwiązania oraz opracuj plan działania. Te drugie trzeba po prostu zaakceptować, co może okazać się sporym wyzwaniem. Jeżeli konfrontacja z własnymi frustracjami Cię przerasta, a realizowanie celów w pojedynkę jest zbyt trudne, możesz skorzystać z pomocy psychologa lub coacha.
Otaczaj się pozytywnymi ludźmi
Zapewne doskonale znasz następujące powiedzenie: “kto z kim przystaje, takim się staje”. Jest w nim wiele prawdy, ponieważ podświadomie przechwytujemy stany emocjonalne ludzi, z którymi przebywamy. Staraj się więc ograniczyć kontakt z narzekającymi osobami, a jeśli jesteś zmuszony z nimi przebywać ze względu na wspólną grupę zajęciową na uczelni lub pracę, to nie wdawaj się w wyliczanie problemów czy licytowanie kto ma trudniej w życiu. Spędzaj jak najwięcej czasu w towarzystwie optymistów oraz obserwuj ich reakcje na niepowodzenia – z pewnością zobaczysz, że wszyscy zmagają się z podobnymi problemami, ale można konstruktywnie do nich podchodzić. Może to okaże się rozwiązaniem na zaprzestanie narzekania?
Wdzięczność zamiast narzekania
Negatywny nawyk narzekania trzeba zastąpić innym. Uważa się, że tworzenie nowego zwyczaju trwa około 21 dni. Czym zastąpić narzekanie? Idealną przeciwwagę stanowi dla niego wdzięczność. W czasie kształtowania nowego nawyku należy szczególnie obserwować swoją chęć do narzekania. Mogą pojawiać się negatywne myśli – jest to całkowicie normalne. Ważne jednak, aby ich nie wypowiadać, ale szukać powodów do wdzięczności i to nimi dzielić się z rozmówcą.
Dzięki wcieleniu powyższych sposobów na narzekanie w życie z pewnością z czasem pozbędziesz się tego nawyku. Najważniejsze to nie poddawać się i mimo potknięć praktykować wdzięczność, otaczać się optymistami oraz znaleźć w ciągu dnia chwilę tylko dla siebie. Pamiętaj, że masz wpływ na swoje życie, a wiele spraw, które powodują narzekanie, możesz wziąć w swoje ręce i zmienić postać rzeczy.