Chroniczny stres – jak na nas wpływa?

Stres towarzyszy niemal każdemu z nas. Często są to sytuacje chwilowe, lecz wiele osób, ze względu na swój tryb życia, sytuację zawodową czy przeżyte doświadczenia musi się z nim zmagać niemalże cały czas, co może przynieść długotrwałe efekty dla naszego zdrowia.

Jakie są przyczyny długotrwałego stresu?

Stres jest reakcją organizmu na negatywne emocje, które są spowodowane bodźcami, nazywanymi też stresorami. Zazwyczaj występuje on krótkotrwale, przed konkretnymi sytuacjami, lecz niestety coraz więcej ludzi zmaga się z nim chronicznie. Może być to na przykład obawa przed zwolnieniem z pracy czy strach związany z utratą bliskich. Według badań, najwięcej nerwów generuje śmierć współmałżonka, drugi na liście jest rozwód. Jednak istnieje również, tak zwany, “dobry stres”, który zazwyczaj towarzyszy nam przed pozytywnymi wydarzeniami. Odczuwamy wtedy pewnego rodzaju obawy, lecz przeważa tutaj przede wszystkim ekscytacja. Często ma to działanie motywujące. W wielu sytuacjach dużym problemem są objawy fizyczne zdenerwowania, jak drżenie głosu czy trzęsące się ręce, a także nadmierna potliwość.

Chroniczny stres, a zdrowie

Długotrwały stres ma wpływ na wiele dziedzin życia. Oczywiście, znacząco oddziałuje na nasze samopoczucie w ciągu całego dnia, ale też jest źródłem bezsenności. Z czasem pojawić mogą się różnego rodzaju zaburzenia nastroju, takie jak depresja, nerwica czy stany lękowe. Bardzo często występują również problemy trawienne, czy obniżenie odporności. Chroniczny stres wspomaga rozwój wielu chorób, jak na przykład przewlekłego zapalenia tarczycy, zwanego też Hashimoto i łuszczycy. Jednymi z najczęstszych problemów, które dotykają osób nadmiernie denerwujących się, są problemy z sercem, które prowadzą nawet do zawału. Wśród konsekwencji możemy wyróżnić też podwyższenie się poziomu cukru we krwi, czego skutkiem będzie cukrzyca oraz spowolnienie trawienia, przez co przyjdzie nam się mierzyć nadwagą, która przekłada się zarówno na nasze zdrowie fizyczne, lecz w dużej mierze oddziałuje na psychikę.

Jak walczyć ze stresem

Jedną z najprostszych metod radzenia sobie z chronicznym stresem jest wyeliminowanie jego źródła. Często pomóc może nam w tym praca nad pewnością siebie, zdobycie nowych umiejętności lub też doprowadzenie do konkretnych zmian. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto jest skorzystać z bardziej “doraźnych metod”, jakimi są różnego rodzaju techniki relaksacyjne, które opierają się na uspokojeniu oddechu oraz rozluźnieniu mięśni, jak chociażby joga. Wiele osób docenia też działanie aromaterapii, ponieważ połączenie różnych zapachów działa odprężająco i jest od wieków stosowane. Jeśli jednak nasz problem jest bardziej złożony, powinniśmy zdecydować się na terapię. Niektórych stresują sytuacje, pozornie wydające się mało istotne, dlatego ważne jest, aby nauczyć radzić sobie z konkretnymi bodźcami powodującymi negatywne emocje. W niektórych przypadkach wdrożone może zostać nawet leczenie farmakologiczne, jednak do tego niezbędna jest konsultacja z psychiatrą.

Chroniczny stres jest pewnego rodzaju symbolem naszych czasów. Często towarzyszy on osobom żyjącym w biegu, lecz może być związany z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, przy których konieczne będzie leczenie.

Share