Chociaż dzisiejsze społeczeństwo określa się często jako pełne egoistów, to tak naprawdę żyjemy głównie dla innych. Dla tych, których kochamy, ale i dla tych, których wcale nie lubimy – po to, by im zaimponować lub utrzeć nosa. W tym, że większość czasu spędzamy wśród ludzi i poświęcamy dla nich dużą część energii, nie ma nic złego. Problem zaczyna się, gdy całkowicie przestajemy znajdować czas dla siebie. Jakie może to mieć konsekwencje?
Konsekwencje braku czasu dla siebie
Gdy nigdy nie przeznaczamy czasu wyłącznie dla siebie, zaczynamy zatracać umiejętność przebywania we własnym towarzystwie. Uzależniamy się od innych ludzi i swoje szczęście ograniczamy tylko do chwil, gdy są oni przy nas. To z kolei przyczynia się do tego, że wątpimy we własną wartość i nie umiemy już spędzać czasu w samotności. Inną sprawą jest to, że unikając czasu na refleksję i przebywanie sam na sam ze swoimi myślami szybko staniemy się sfrustrowani i zdenerwowani na cały świat. Poświęcanie całego swojego czasu oraz energii dla innych prawie zawsze kończy się przytłoczeniem, poczuciem wypalenia, a nawet prowadzi do depresji.
Dlaczego warto pobyć w samotności?
Jak widać negatywnych skutków takiego zachowania jest bardzo dużo. Jakie korzyści można osiągnąć z regularnej dbałości o chwilę dla siebie? Przede wszystkim można się dzięki temu wyciszyć i pozbyć szumu mentalnego: myśli o obowiązkach, lękach i nadmiarze spraw, które nas dotyczą. Pobycie z samym sobą jest też szansą na odkrycie przyczyn swojego złego nastroju – w codziennej gonitwie zazwyczaj nie ma na to czasu, a unikanie problemu nie sprawi przecież, że on sam zniknie. Czas dla siebie – choćby i miało to być 15 minut dziennie – pomaga utrzymać się w dobrej kondycji psychicznej i poprawia nasze samopoczucie oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Można te momenty poświęcić na naukę czegoś nowego, praktykowanie hobby, uprawianie sportu czy medytację.
Jak znaleźć czas dla siebie?
Widząc słowa “znajdź czas dla siebie” pewnie myślisz sobie, że łatwiej to powiedzieć, niż zrobić. Przy dzieciach, nadmiarze obowiązków czy godzeniu szkoły z pracą i życiem towarzyskim nie jest to łatwe, fakt. Znalezienie czasu to jednak zawsze kwestia priorytetów. Warto zweryfikować, czy wszystko, co robisz na co dzień jest naprawdę istotne. Może po prostu masz za dużo na głowie? Niektóre obowiązki można oddelegować, raz na jakiś czas poprosić kogoś o pomoc lub pójść na łatwiznę np. zamawiając jedzenie z dostawą zamiast przez kilka godzin szykować wykwintną kolację. Czasami można też po prostu powiedzieć swojemu otoczeniu, że przez jakiś czas jesteśmy nieosiągalni dla świata i wtedy nacieszyć się odrobiną wolności.
To wcale nie musi być godzina dziennie w SPA, ani cały dzień wolny raz w tygodniu, ale nie warto zaniedbywać siebie oraz swojej psychiki, bo prędzej czy później odczujemy negatywne skutki takiego postępowania. Czas dla siebie jest potrzebny i nikt nie powinien z tym polemizować.