Wielu z nas, ma skłonność do rozpamiętywania swoich decyzji i zastanawiania się nad tym, jak potoczyłoby się życie, gdybyśmy w danym momencie zrobili coś zupełnie innego. Przez ciągłe kwestionowanie własnych wyborów znacząco może ucierpieć nasza pewność siebie, jak więc się z tym uporać?
Jak podejmujemy decyzje?
Bardzo ważną kwestią jest to, w jaki sposób podejmujemy konkretne decyzje. Mówi się, że nieliczni posiadają wręcz pewną umiejętność, która pomaga im w całym procesie wyboru. W dużej mierze jest to jednak kwestia strachu przed zmianą, a także pewności siebie. W zależności od naszego typu osobowości oraz temperamentu – niektórzy potrzebują dużo czasu, aby rozważyć wszystkie możliwe opcje, co jest w dużej mierze charakterystyczne dla analitycznych umysłów. Jest także grupa osób, która wyborów dokonuje w sposób impulsywny i natychmiastowy. Nie można jednocześnie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Wiele dotyczy wagi decyzji, którą mamy podjąć. Punktem odniesienia często jest wpojony nam przez rodziców system wartości, który albo przyjmujemy jako swój i staramy się nim kierować lub też go kwestionować, lecz jednak w pewien sposób wpływa to na nasze wybory.
“Co by było gdyby…”, czyli nasze władne wybory
Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś zastanawiać co byłoby gdybyśmy podjęli inną decyzję. Jednak istnieje grupa ludzi, która zamartwia się tym szczególnie mocno, chodzi tutaj konkretnie o maksymalistów. Rzadko są w pełni usatysfakcjonowani z tego, co zrobili, myśląc ciągle, czy inny wybór przyniósłby więcej pozytywnych skutków. Towarzyszy im przy tym wiele stresu i żyją w ciągłym napięciu. Mniej zadowoleni z obranych dróg w życiu są również osoby mające obniżoną samoocenę. Nie wierzą one na tyle w swoją wiedzę oraz intuicję, zastanawiając się, czy gdyby inaczej postąpili, nie byłoby lepiej. Często także konsultują się z innymi, chcąc przerzucić odpowiedzialność za swoje wybory. Dzięki temu łatwiej jest im radzić sobie z ewentualnymi porażkami, które nie odbijają się aż tak na pewności siebie.
Co z tym zrobić?
Z kwestionowaniem własnych wyborów jesteśmy w stanie sobie poradzić. Tutaj kluczowa jest praca nad pewnością siebie. Dobrze jest szukać wsparcia specjalisty, szczególnie pomoże nam kontakt z coachem, który co prawda nie da nam gotowych rozwiązań, jednak będzie wspierać w poznawaniu siebie, a także w pracy na naszych zasobach. Oczywiście możemy próbować sami poradzić sobie z tym, jednak często problemem jest: jak zacząć, dlatego zdecydowanie warto jest, chociaż na początku, znaleźć osobę, która z nami będzie w tym procesie zmiany. Długotrwałe zamartwianie się słusznością podjętych przez nas decyzji, znacząco wpłynie na nasze samopoczucie, często prowadzi nawet do depresji.
Pamiętajmy, że chociaż podjęte przez nas decyzje, w pewien sposób wpływają na nasze życie, często jesteśmy w stanie odwrócić skutki wyborów. Stres, który towarzyszy ciągłemu zamartwianiu się, jest bardzo szkodliwy dla organizmu