Wraz z nadejściem XXI wieku zmieniło się codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, ludzie żyją szybciej, ciągle gdzieś pędzą, nowe zlecenie goni kolejne i tak w kółko. Nie dziwi zatem fakt rosnącej popularności praktyk medytacyjnych. Niegdyś było to zajęcie kojarzone jedynie z buddyjskimi mnichami, obecnie staje się doskonałą formą wyciszenia dla wszystkich, którzy poszukują nowych rozwiązań i sposobów na walkę ze zmęczeniem.
Medytacja – co warto wiedzieć?
Medytacją określa się praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości dla uzyskania jakiegoś dobroczynnego skutku albo aby umysł uznał treść odmiennego stanu bez identyfikowania się z nim lub jako cel sam w sobie. Termin medytacja odnosi się do wielu różnych działań, wliczając w to techniki mające na celu zwiększenie wewnętrznej energii siły życiowej, a także aby rozwinąć współczucie, miłość, cierpliwość, wielkoduszność i przebaczenie. W zależności od sposobu ułożenia ciała i snucia swoich myśli można wyróżnić kilka szkół medytacji między innymi: zazen, która skupia się na poprawnym oddychaniu i oczyszczeniu umysłu, odbywa się w pozycji klasycznej na siedząco, vipassana polegająca na utrzymywaniu świadomości na naturalnych reakcjach w obrębie ciała medytującego, której celem jest postrzeganie rzeczy i zjawisk takimi, jakimi są w istocie, medytacja z mantrą, zakorzenioną głównie w hinduskiej tradycji, wykorzystująca mantry, czyli formuły, wersety lub sylaby (takie jak „om”, „rama”, „yam”), by w ten sposób opanować i oczyścić umysł. To tylko niektóre z technik medytacji, w profesjonalnych podręcznikach znajdziesz ich o wiele więcej. Dzięki tak szerokiemu spektrum możliwości, każdy niezależnie od preferencji i celu, znajdzie coś dla siebie.
Medytacja – jak zacząć?
Wiele osób nie podejmuje się medytacji, ponieważ nie wie jak zacząć. Wbrew powszechnej opinii nie jest to skomplikowana praktyka, wystarczy usiąść w wygodnej pozycji, zamknąć oczy i skupić się na równomiernym oddychaniu. Podczas sesji należy postarać się nie zwracać uwagi na otaczający świat, nie myśleć o niczym konkretnym, dla ułatwienia należy skupić się jedynie na wdychanym i wydychanym powietrzu. Na początku będzie to bardzo trudne, ponieważ każdy jest przyzwyczajony do ciągłego myślenia, analizowania i rozważania. Jednakże z czasem uda Ci się wyczyścić głowę ze wszystkich problemów, musisz tylko zaufać metodzie drobnych kroczków. Wielu początkujących szybko porzuca medytację ze względu na brak cierpliwości i znudzenie, często dzieję się tak, ponieważ medytujący są źle poinformowani. Na początek wystarczy krótka sesja do 3 minut, próbowanie skupienia uwagi na niczym przez godzinę jest bezsensowne i zwykle przynosi efekt odwrotny od zamierzonego, ponieważ zaczynasz się denerwować, że tyle to już trwa. Zacznij dlatego od kilkuminutowych sesji, z czasem gdy poczujesz, że to za krótko dokładaj po 2 minuty, w ten sposób z czasem osiągniesz pożądane rezultaty, a medytacja stanie się miłą rutyną.
Pozytywny wpływ medytacji
Wiele mówi się o pozytywnym wpływie medytacji, a na co naprawdę wpływa buddyjska praktyka? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie jest to tylko wpływ na psychikę, ale na ciało również. Jak wynika z badań, procesy wyciszające opóźniają i zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Oprócz tego są świetnym lekarstwem na bóle reumatyczne, nie zlikwidują schorzenia, ale pomogą obniżyć związane z nim dolegliwości. W sferze umysłowej medytacja odgrywa ważną rolę w lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za kreatywne myślenie i szybsze uczenie się. Dzięki ciągłej pracy nad tą częścią mózgu, stajesz się bardziej podatny na przyswajaną wiedzę, masz więcej pomysłów i szybciej znajdujesz rozwiązanie problemów. Dodatkowo medytacja wpływa pozytywnie na walkę z codziennym stresem, a co za tym idzie, pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie, skutecznie zapobiegając wielu schorzeniom.
Medytacja to nie jak może się wydawać tylko siedzenie na macie i wydawanie dziwnych dźwięków, to doskonała forma odpoczynku od codziennych problemów. Jeżeli odczuwasz potrzebę relaksacji i nieustannie poszukujesz spokoju oraz wytchnienia, wypróbuj najprostszą formę medytowania, opartą na oddychaniu, a z czasem pojawi się możliwość sięgnięcia po bardziej zaawansowane techniki.