Jak pożytecznie wykorzystać brak kontroli?

światło

Są takie momentu w ciągu dnia kiedy dajesz się ponieść negatywnym emocjom lub stresowi. Nie wpływa to pozytywnie na Twoje zdrowie i może prowadzić do licznych chorób. Czas, który zwykle przelatuje Ci między palcami możesz wykorzystać na ćwiczenia odstresowujące, te polegające na większym skupieniu uwagi lub po prostu na własny rozwój. Pamiętaj, że momenty bierności na które nie masz wpływu, możesz produktywnie wykorzystać.

Sposób na czekanie

Często zdarza Ci się umawiać z kimś o konkretnej porze, a potem długo czekać denerwując się i wpatrując w sufit? Im dłużej tkwisz w wyznaczonym miejscu, tym częściej spoglądasz na zegarek i coraz mocniej się denerwujesz. Na rosnące rozdrażnienie zastosuj metodę połączonych aktywności. Wstań, nabierz powietrza i zrób trzy kroki, następnie wypuszczaj je, pokonując dokładnie taką samą odległość. Powtarzaj czynność przez 3 minuty. Po upływie tego czasu postaraj się zwiększyć ilość posunięć na jednym wdechu. To ćwiczenie pomoże Ci zapomnieć o upływających minutach i przeniesie Twoją uwagę na liczenie, hamując w ten sposób wydzielanie hormonu stresu.

Przestój w pracy

Po wykonaniu wszystkich powierzonych Ci zadań, oczekujesz na ich zaopiniowanie, czas bardzo Ci się dłuży i zaczynasz myśleć, że cała Twoja praca jest do niczego. Zaczynają nawiedzać Cię negatywne obrazy, jesteś w stosunku do siebie coraz bardziej krytyczny. Chcąc zapobiec takim wypadkom najpierw wstań, zepnij mocno całe ciało, zaciśnij pięści, ściągnij łopatki, napnij brzuch, następnie nabierz powietrza, przytrzymaj je chwilę. Wraz z wydechem, energicznie wstrząśnij ramiona w dół. Gdy jesteś już rozluźniony, usiądź, wybierz przedmiot w zasięgu wzroku na który często spoglądasz. Wpatruj się w niego nieustannie, wyobrażając sobie np. wakacje, leżak, gorącą plażę, szum morza, jeśli właśnie to cię uspokaja. Poświęć kilka minut na całkowity relaks, a na pewno nie doświadczysz destruktywnego działania negatywnych emocji.

Domowy reset

Domowe obowiązki potrafią przytłoczyć. Czy często w czasie wykonywania codziennych czynności zdarzają Ci się chwile rozkojarzenia i bezwiednej rutyny? Następnym razem w takich chwilach przetestuj proste ćwiczenie autogenne. Zostało ono zapożyczone z buddyjskiej medytacji, polega na wywołaniu określonych wrażeń czuciowych. Kiedy np. powiesz sobie „moja ręka jest bardzo ciężka, moje ramiona opadają” powinno się właśnie tego rodzaju odczuć doświadczyć. Ważne, aby wykonywać ten trening przy całkowicie rozluźnionych mięśniach i odpowiedniej koncentracji. W ten sposób pobudzisz mózg do wzmożonej pracy i pożegnasz się z bezmyślną rutyną.

Samokształcenie w samochodzie

Godziny szczytu to w dużych miastach prawdziwy dramat dla kierowców. Kilometrowe korki, wiele straconego czasu, który dodatkowo wprowadza nerwową atmosferę. W jaki sposób temu zaradzić? Postaraj się znaleźć sobie zajęcie, jeżeli jesteś kierowcą słuchaj audiobooka książki, puszczaj sobie ulubioną muzykę i odgaduj tytuły albo ucz się języka obcego z materiałów audio, powtarzanie słówek to idealny sposób na bezproduktywne chwile. Jeśli natomiast jesteś pasażerem masz o wiele więcej możliwości, pamiętaj tylko, aby nie przeszkadzać kierującemu.

Dzisiejsze czasy przynoszą wystarczającą ilość stresu i nerwów. Czynniki te są częstą przyczyną chorób serca czy nerwicy. Chcąc ich uniknąć postaraj się w każdej biernej sytuacji, na którą nie masz wpływu, zająć czymś produktywnym siebie i swoją głowę. Im więcej oszczędzisz sobie negatywnych emocji, tym lepiej poradzisz sobie w codziennych sytuacjach.

Share