Rozmawiajmy o uczuciach – oczyszczenie atmosfery

uczucia

Czasem trudno jest nam się otworzyć nawet przed najbliższymi osobami i wyrazić szczerze to, co naprawdę czujemy. Wstyd, nieśmiałość czy strach przed rozmową o uczuciach sprawiają, że w związku lub w domu panuje ciężka atmosfera. Dowiedz się jak to zmienić, a gwarantuję, że zauważysz w swoim życiu dobre efekty.

W jaki sposób wyrażać uczucia?

Chcąc porozmawiać z kimś o uczuciach najlepiej jest mówić wprost. Pomoże nam to uniknąć nieporozumień oraz błędnej interpretacji naszych słów. Ważną zasadą jest również dobranie odpowiedniego momentu czy miejsca do wyznania swoich uczuć, bowiem ważne jest, aby słowa były adekwatne do sytuacji. Pamiętajmy, że druga osoba może czuć się skrępowana naszymi wyznaniami, dlatego dla przykładu mówiąc partnerowi o swojej miłości do niego lepiej wybrać spokojne zacisze domowe. Opowiadając komuś o własnych emocjach należy liczyć się z tym, że druga strona nie musi czuć tego co my. Stawiajmy jednak w takich przypadkach również na otwartość. Każda rozmowa o uczuciach i szczere wyznanie jest bardzo korzystne dla ogólnej samooceny oraz atmosfery jaka panuje między dwojgiem ludzi.

Mów wprost co czujesz bez osądzania partnera

Wiele osób nie radzi sobie z mówieniem o negatywnych emocjach. Wzbudzają one często zawstydzenie, przez co szukamy usprawiedliwiania dla takiego stanu, obwiniając partnera o swoje złe samopoczucie. Zrzucenie winy na drugą osobę wywołuje u niej pozycję obronną przez co przestaje słuchać Twoich problemów oraz wyrzutów, a zaczyna się bronić. Pomijając oskarżenia w stronę partnera unikniemy ofensywnej reakcji. Warto więc przejść do sedna sprawy i powiedzieć czego chcielibyśmy oraz czego oczekujemy. W takim przypadku druga strona zacznie zastanawiać się co może uczynić, aby zaspokoić Twoje potrzeby. Pamiętaj również, aby nie wyrzucać z siebie wszystkiego na raz. Danie partnerowi szansy dowiedzenia się co czujesz pozwoli łagodnie przeprowadzić rozmowę bez defensywnej reakcji. Szczególnie w przypadku konwersacji z mężczyznami należy postawić na wyrażenie swoich intencji wprost. Pozwoli to uniknąć zbędnych nieporozumień oraz nadziei, że druga połówka domyśli się tego, co czujemy.

Techniki ułatwiające mówienie o swoich uczuciach

Jeśli obawiasz się powiedzieć tego co czujesz i jesteś tego świadomy to istnieje kilka technik, które pomogą Ci nauczyć się wyrażać swoje emocje. Jedną z nich jest zaprzestanie udawania, że wszystko jest w porządku. Udając przed partnerem, rodziną czy znajomymi, że sprawy mają się dobrze unikamy brania odpowiedzialności za swoją złość. Gdy następnym razem ktoś z Twoich bliskich zapyta Ci się jak się czujesz, odpowiedz szczerze. Pomoże to zredukować napięcie mięśniowe oraz powstrzymać od tłumienia w sobie coraz to większej złości. Przestań również przepraszać za innych. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu zrobił coś złego, daj mu odpowiedź zwrotną dotyczącą jego niepoprawnego zachowania. Wyraź również swoje negatywne emocje bez obawy przed oceną innych. Problem ten często dotyczy kobiet, które w obawie przed określeniem ich ,,jędzą” nie ujawniają swoich uczuć, aby nie zostać negatywnie odebranym przez społeczeństwo. Należy odróżnić w tym przypadku bycie asertywną oraz umiejącą mówić wprost o swoich emocjach od bycia przysłowiową ,,zołzą”.

Pomyślna komunikacja między dwojgiem ludzi o swoich uczuciach pozwala zwiększyć więź, a także zlikwidować niepotrzebny dystans. Mówienie o swoich uczuciach wprost za pomocą konkretnych argumentów ułatwi poznanie wzajemnych potrzeb.

Share