Sztuka radzenia sobie ze stresem: strategie na co dzień

Sztuka radzenia sobie ze stresem strategie na co dzieńKażdy z nas przeżywa w swoim życiu stres. Jest to nieodłączny element funkcjonowania i nie można się go pozbyć. Na szczęście odczucie dyskomfortu, napięcia i lęku to coś, co nie musi stanowić przeszkody w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak radzić sobie ze stresem, wypróbuj zaproponowane przez nas strategie. 

Stres – negatywny i pozytywny

Choć dziś stres kojarzy nam się jedynie z nieprzyjemnymi doznaniami,  których większość z nas woli unikać, ewolucyjnie jego rola była bardzo ważna. Decydował on bowiem o przetrwaniu, wyzwalający pierwotny odruch “uciekaj albo walcz”. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje stresu:

  • dystres – jest niekorzystny. Szkodzi zdrowiu, a w dłuższej perspektywie prowadzi do wyczerpania. Obniża satysfakcję z życia i jest czynnikiem ryzyka dla chorób psychicznych. Jego nadmiar może sugerować, że warto podjąć terapię;
  • eustres – jest pozytywny. Motywuje do działania i pobudza. Często pojawia się w sytuacji wystąpień publicznych, zawodów sportowych czy ważnych egzaminów.

Strategie zadaniowe

Jak radzić sobie ze stresem?  Podstawowe i skuteczne są strategie zadaniowe, które poleca wielu psychologów. Przydają się one wówczas, gdy lęk jest nieuzasadniony i stanowi hamulec dla zmian. Wówczas stres warto uznać jako pewne zadanie do wykonania. Konieczne jest wymyślenie planu działania i stawienie czoła trudnej sytuacji. Wiele osób jest w stanie nauczyć się tego mechanizmu adaptacyjnego i z czasem wszystkie sytuacje stresowe traktować, jak wyzwania do pokonania.

Ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczenia relaksacyjne są pomocne nie tylko w redukowaniu stresu, ale również w konstruktywnym przeżywaniu różnorodnych emocji. Warto nauczyć się przynajmniej kilku z nich, aby poprawić jakość codziennego życia. Najbardziej uniwersalne są wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe. Dotlenienie organizmu jest w stanie istotnie obniżyć napięcie w ciele. To samo dotyczy ćwiczeń wyobrażeniowych, takich jak np. bezpieczne miejsce. Warto zagłębić się w ten temat i znaleźć coś dla siebie.

Kiedy potrzebna jest terapia?

Jeśli nie wiesz jak radzić sobie ze stresem i codziennie zmagasz się z uciążliwym napięciem, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Podczas terapii nauczysz się konstruktywnych technik regulowania emocji. Jednym z nurtów, które są szczególnie polecane na tej płaszczyźnie, jest terapia poznawczo-behawioralna. Koncentruje się ona na praktycznych umiejętnościach i w stosunkowo krótkim czasie może znacznie poprawić jakość Twojego życia.

Pamiętaj o tym, że niemożliwe jest wyeliminowanie stresorów z codziennego życia. Jednak każdy z nas ma pewną dozę sprawczości, dzięki której może samodzielnie determinować swoje samopoczucie. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne i nie daj stresowi zawładnąć Twoim życiem.

Share