Terapia online – czy to dobry wybór?

Terapia onlinePandemia zmusiła ludzkość do zmiany dotychczasowych nawyków i sprawiła, że wiele osób musiało kompletnie przewartościować swoje życie. Wyjście do lekarza było praktycznie niemożliwe, a kontakty międzyludzkie znacznie utrudnione. Osoby korzystające z terapii musiały przyzwyczaić się do nowych realiów i braku bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Spotkania z terapeutą w formie zdalnej są już codziennością. Czy taka terapia to dobry wybór? 

Jak wygląda pomoc psychologiczna online?

Pomoc psychologa, która odbywa się zdalnie to po prostu usługi lekarza, które świadczy na odległość. Forma ta delikatnie różni się od bezpośredniej, ale nadal kontakt ze specjalistą odbywa się w czasie rzeczywistym za pomocą wideoczatów. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent oraz psycholog mają ze sobą stały kontakt, widzą siebie i swoje reakcje, co pomaga w budowaniu więzi i zaufania. Przygotowując się do terapii, koniecznie sprawdź jakość połączenia internetowego i wypróbuj działanie kamerki oraz mikrofonu. Znajdź także miejsce, w którym będziesz czuł się bezpiecznie – terapia to czas dla Ciebie, który powinien przebiegać spokojnie.

Kiedy skorzystać z pomocy psychologicznej online?  

Z pomocy psychologicznej możesz skorzystać, gdy poczujesz, że chcesz lepiej poznać siebie i uporać się z traumami z dzieciństwa. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy , zastanawiające zachowania, które wcześniej Ci nie towarzyszyły i emocje, z którymi nie możesz sobie poradzić, powinieneś niezwłocznie udać się do psychologa. Terapia online będzie pasować wszystkim tym, w których życiu liczy się każda chwila – to oszczędność czasu i wygoda. Korzystać z niej mogą osoby pochodzące z małych miast i wsi, gdzie często dobra pomoc psychologiczna nie istnieje albo jest marginalna. Opcja ta jest idealna dla osób z niepełnosprawnością – nie muszą dotrzeć do gabinetu i oszczędzą sobie dodatkowego wysiłku. Są i tacy, którzy odczuwają wstyd i trudne emocje przy kontakcie osobistym z psychologiem. Często boją się tego, że ktoś znajomy zobaczy ich przed gabinetem specjalisty – psycholog online jest wtedy idealną opcją. 

Czy pomoc psychologiczna online jest skuteczna?

Tak, jest ona skuteczna w takim samym stopniu, jak terapia oparta na bezpośrednim kontakcie ze specjalistą. Na ten temat powstało już wiele badań, które mówią jednoznacznie – nie ma różnicy pomiędzy skutecznością jednej, a drugiej formy pomocy. Powodzenie leczenia nie jest więc uwarunkowane tym, gdzie się odbywa. Trzeba mieć jednak na uwadze bardzo ważną kwestię – osoby z poważnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi powinny korzystać z bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. 

Jak widzisz, terapia online nie jest złym pomysłem – musisz mieć jednak na uwadze obszar i siłę zaburzenia z którym się zmagasz. Wybierzesz wtedy terapię, która odpowiada na Twoje potrzeby i jest dostosowana do określonego problemu.

Share