Terapia par: Budowanie zdrowych relacji i rozwiązywanie konfliktów

Terapia par: Budowanie zdrowych relacji i rozwiązywanie konfliktówSkorzystanie z terapii par może znacznie poprawić jakość i komfort funkcjonowania w związku. Praktycznie każda para na pewnym etapie swojego związku natrafi na trudności. Dzięki skorzystaniu z pomocy wykwalifikowanego terapeuty możliwe jest swobodne wyrażenie swoich emocji i wysłuchanie partnera w bezpiecznej przestrzeni. 

Na czym polega terapia par?

Podczas terapii par terapeuta przede wszystkim pomaga w zidentyfikowaniu negatywnych zachowań każdego z partnerów oraz w odnalezieniu ich przyczyny. Jednym z popularnych nurtów jest terapia poznawczo-behawioralna. Podczas niej psycholog nakierowuje partnerów na zniekształcenia myślenia, które ich dotyczą. Dzięki temu możliwa staje się faktyczna zmiana zachowań – z pełnym zrozumieniem.

Podczas terapii dla małżeństw i par kreowana jest bezpieczna przestrzeń, w której każdy może swobodnie wyrażać swoje pragnienia, potrzeby i emocje. Dla wielu osób łatwiejsze jest wówczas otworzenie się i wyrażenie swojego zdania. Wszystko to sprawia, że terapia pomaga w budowaniu więzi i rozwiązywaniu konfliktów. Często składa się również z rozwijania umiejętności komunikacyjnych, które umożliwią dbanie o zdrowe relacje w przyszłości.

Kiedy udać się na terapię?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Istnieje jednak kilka sygnałów, które najczęściej sugerują o tym, że partnerzy z pewnością skorzystają z zaangażowania się w spotkania z psychologiem.

  • Problemy z zaufaniem – stanowią jedną z kluczowych sytuacji, w których może być potrzebna pomoc psychologiczna. Terapeuta w przypadku problemów z zaufaniem może wskazać narzędzia, które ułatwią konstruktywną dyskusję prowadzącą do zidentyfikowanie źródła problemu
  • Duże zmiany – problemy zdrowotne, narodziny dziecka czy utrata pracy – zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany mogą być źródłem stresu i wykształcenia się niezdrowych strategii dostosowawczych, wpływających negatywnie na funkcjonowanie w relacji.
  • Problemy z komunikacją – gdy pojawią się problemy z komunikacją, samodzielne ich rozwiązanie stanowi duże wyzwanie. Zdecydowanie warto wówczas skorzystać z pomocy terapeuty.

Praca nad zdrowiem relacji – korzyści

Dzięki zaangażowaniu w terapię, partnerzy mogą się do siebie bardzo zbliżyć. Pomoc psychologiczna może być sposobem na odbudowanie intymność, więzi i zaufania. Nowe narzędzia radzenia sobie z emocjami znacznie ułatwiają komunikację. Konstruktywne wyrażanie swoich uczuć i potrzeb to podstawa w każdej zdrowej relacji. Umiejętności zdobyte podczas spotkań umożliwiają znalezienie wspólnego podejścia do szukania rozwiązań satysfakcjonujących dla każdej ze stron.

Terapia par może okazać się cennym doświadczeniem, które wzmocni więź między partnerami. W przypadku pojawienia się problemów w związku nie warto czekać. Skorzystanie z pomocy psychologicznej może okazać się nieocenione!

Share