Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

psychoterapia

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich problemy wymagają konsultacji ze specjalistą. W dzisiejszych czasach korzystanie z pomocy psychoterapeuty nie jest już niczym wstydliwym. Kiedy warto wybrać się do tego specjalisty?

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to współpraca pomiędzy terapeutą a pacjentem, której celem jest powrót do równowagi psychicznej, a także lepsze poznanie siebie i praca nad samorozwojem. Podczas wizyt, terapeuta używa swoich umiejętności oraz zdobytej wiedzy, aby wspomagać zmianę psychiczną, której potrzebuje pacjent. Psychoterapia może być leczeniem zaburzeń oraz zwiększaniem swoich kompetencji emocjonalnych.

Jak wygląda leczenie?

Zwykle polega ono na rozmowie, aczkolwiek terapeuta może zaproponować również rysowanie czy pisanie, odgrywanie scenek oraz oglądanie zdjęć. Istnieją różne podejścia do terapii: humanistyczne, behawioralno-poznawcze, gestalt czy takie, które łączą różne ujęcia w nurcie integracyjnym. Bardzo ważnym aspektem jest bliska, wręcz przyjacielska relacja wytworzona pomiędzy terapeutą a pacjentem – tylko zaufanie i szczerość mogą zagwarantować bardzo dobre rezultaty. Warto wiedzieć, że rozmowa z bliskim przyjacielem jest czymś zupełnie innym od psychoterapii, może zapewnić chwilową ulgę, ale nie da wystarczająco dobrych efektów. Terapia jest bowiem formą leczenia, która przynosi określone rezultaty, jeśli tylko pacjent zdecyduje się na szczerą współpracę.

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Wiele osób decyduje się na pomoc psychoterapeuty w momencie, gdy odczuwa silny dyskomfort psychiczny, ma wrażenie, że nie może sobie z czymś poradzić. Innymi powodami są także brak radości z życia, nieustanne popełnianie tych samych błędów oraz poczucie beznadziejności. Warto również skorzystać z pomocy specjalisty, gdy czujesz, że stosunki z innymi ludźmi są nieprawidłowe lub masz poczucie osamotnienia. Jeżeli ktoś wciąż żyje bolesnymi wspomnieniami z przeszłości, nie potrafi poradzić sobie z traumą lub po prostu chce dokonać zmian w swoim życiu – powinien skorzystać z takiej pomocy. Tego typu leczenie okazuje się także bardzo pomocne w przypadku depresji, zaburzeń odżywiania czy snu, a także objawów psychosomatycznych, czyli rozwoju różnego rodzaju chorób, na przykład serca i ogólnym osłabieniu organizmu, wynikających z ciągłego stresu. Pomaga także zniwelować zachowania obsesyjno-kompulsywne, czyli natrętne myśli lub zachowania przymusowe, często irracjonalne. Jednym z nich jest nieustanne mycie rąk. Czasem ludzie sami dochodzą do wniosku, że potrzebna jest im pomoc, innym razem do specjalisty kieruje lekarz psychiatra, który stwierdza, czy dla dobra terapii potrzebne jest także działanie psychoterapeuty.

Psychoterapeuta to osoba, która pomoże Tobie odzyskać równowagę psychiczną i powrócić do normalnego funkcjonowania. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, koniecznie umów się na konsultację.

Share