Co widzi w Tobie psychologia pozytywna?

psychologia pozytywna

Psychologia pozytywna jest jedną z młodszych gałęzi nauki. Zajmuje się głównie badaniem przyczyn dobrego samopoczucia i ludzkich cnót. W odróżnieniu od klasycznej wersji, nie skupia się na negatywnych i patologicznych aspektach życia. Mimo młodego wieku, staje się coraz popularniejsza, na jej temat powstają liczne prace, grono jej zwolenników ciągle się powiększa, a nawet organizuje grupy formalne. Na jakich cechach się skupia i co może powiedzieć o Tobie psychologia pozytywna?

Wiek i płeć

To dwa podstawowe aspekty, które bierze pod lupę. Według badań wiek, w którym aktualnie znajduje się osoba jest kluczowy, ponieważ najmniejszy poziom zadowolenia z życia przypada na lata dorosłe. Natomiast w wieku młodzieńczym i starszym jest znacznie wyższy. Psychologowie, zajmujący się tym tematem, dowodzą, iż dwudziestolatkowie są szczęśliwsi, ponieważ nie poznali jeszcze trudów i stresów życia codziennego, za to siedemdziesięciolatkowie zdają sobie sprawę z nieuniknionego przemijania i starają się jak najlepiej wykorzystać ten czas, spełniając dotychczasowe marzenia, co skutecznie podnosi ich poziom zadowolenia. Badania dotyczące płci dały zupełnie odmienne wyniki, otóż okazało się, że generalnie to mężczyźni są szczęśliwsi od kobiet, ale obie strony mają całkowicie różne priorytety. Dla pań ważniejsze było szczęście rodzinne, wygląd zewnętrzny i religia, natomiast dla panów finanse, poczucie własnej wartości, aktywny wypoczynek oraz kontrola psychologiczna. Przyjęte wartości sprawiają, że przedstawicielki płci pięknej czują się spełnione w początkowym stadium życia dojrzałego, natomiast mężczyźni częściej swoje aspiracje spełniają w późniejszym wieku i wówczas osiągają satysfakcjonujący poziom zadowolenia.

Finanse i wykształcenie

Specjaliści zwracają również uwagę na zamożność danej jednostki oraz jej wykształcenie. Mimo, że generalnie badania dowodzą, że wysokie zarobki i kupowanie luksusowych przedmiotów nie wpływa długofalowo na poziom szczęścia, to w biedniejszych klasach społecznych i u mieszkańców państw o niskim wskaźniku PKB niezaspokojenie podstawowych potrzeb prowadzi do znacznego spadku satysfakcji. Podobnie przedstawia się sytuacja wykształcenia, oprócz nielicznych zawodów specjalistycznych, nie ma ono znaczenia w poczuciu ogólnego zadowolenia, może być jedynie drogą do osiągnięcia celu socjoekonomicznego jednostki.

Nieszczęśliwi czyli samotni

Posiadanie dzieci oraz bezdzietność to kolejne aspekty, na które zwracają uwagę specjaliści, choć badania nie są jednoznaczne, dowodzą, że poziom zadowolenia rodziców najpierw drastycznie spada, co jest spowodowane poczuciem dodatkowych obowiązków i odpowiedzialności finansowej głównie przez mężczyzn. Natomiast po latach, kiedy sytuacja się normuje szczęście stale rośnie. Psychologowie z Martinem Seligmanem na czele są zgodni, że w przeciwieństwie do finansów i wykształcenia, które nie wpływają znacząco na zadowolenie ludzi, małżeństwo ma fundamentalne znaczenie. Osoby w formalnych związkach wykazują dużo wyższy poziom szczęścia i dłużej żyją niż osoby samotne.

Dieta cud

Na ilość przeżytych lat wpływa nie tylko małżeństwo, jak pokazują najnowsze prace, znacząca jest również dieta. Receptą na długie i zdrowe życie mają być owoce oraz warzywa przyjmowane w codziennych posiłkach. Eksperyment naukowy pokazał wyraźnie, że osoby spożywające ich więcej deklarują lepsze samopoczucie niż ci, którzy w swoich posiłkach od nich stronią.

Psychologia pozytywna bierze pod uwagę wiele aspektów ludzkiego życia, wszystko po to, aby znaleźć dla każdego z osobna przepis na zadowolenie z niego. Poziom szczęścia wyraża się we wskaźniku IQ szczęścia, warto go sprawdzić i dowiedzieć się co jest ważne dla Ciebie, być może Twój poziom satysfakcji można łatwo poprawić.

Share